Sunday, May 07, 2006

lovers unite

see saab nüüd nostalgiahõnguline ja kultuslik olema : kui üht või teist ei salli, pole mõtet edasi lugeda. minul on vist teatav (impulsiivselt vahelduva tugevusega) kalduvus mõlema suunas, nii et mina kirjutan edasi.

jaan undusk ütles kunagi tabavalt : "kultuslikuks saab nimetada neid asju, mis ühel või teisel moel on lõiganud ajastu veeni." ning ajastu ei kesta seevastu tingimata kuupäevast kuupäevani, aastast aastani, ühest konkreetsest määrtähisest teiseni - teisisõnu, see pole kaart, mille piirjooned vajaksid lihvimist. ajastu on intuitiivselt ligipääsetav ja osadeks lahutamatu. ajastud võivad järgneda, kattuda, ühest teiseks üle minna, üle servade libiseda, kohakuti asetuda, korraga pähe mahtuda, fragmentaarsete hallutsinatiivsete segmentidena teadvuse tagatubasid kummitada etc. ajastu võib end objekti projitseerida.

nostalgia on iha "tegelikult" kadunud, jäädavalt deaktiveerunud kultuse järele.

mul on välja pakkuda nostalgia ühe üheksakümnendate kultuse tagamaadelt : suudlus, milleni mulder ja scully kunagi ei jõudnud. päevade, nädalate ja hooaegade kaupa ootavad miljonid väike- ja-mitte-nii-väikekodanlikud konspiratiivsed tõeotsijad seda ainsat asja, mis x-filesis tõeliselt luges, seda ainumast, mis oli tegelikult "out there" ning mis läbi lugematute unustuste, meeldetuletuste, pseudofaaside, kližeede, iroonia ja eneseparoodia vähemalt esimest seitset hooaega konstitueeris. ausalt-öeldes pole ma viimast kolme hooaega näinud. kas nad jõudsid suudelda? või jäi tõde ikka kusagile "sinna välja"? aare ja sirle (lovers unite!) ütlesid, et nemad said tuttavaks just siis, kui tv3-s oli fbi detektiivide afäär täies hoos, ning siis sirle oli aarelt küsinud, et mis ta arvab - kas mulder ja scully armastavad teineteist? ja siis aare oli öelnud, et temameelest küll, ja sirle oli öelnud, et temameelest mitte.

"burnt out car" on lugu, mille filmistuudio tellis st. etienne'ilt puhuks, kui mulder ja scully peaksid suudlema. see tähendab - suudlus oli neil ikkagi plaanis ja etienne tegi loo valmis, kuid ei kuulnud stuudiolt enam sõnagi. lugu jäi avaldamata ja suudlust ei tulnud kunagi.

kas fox ja dana armastasid teineteist?

2 Comments:

Blogger tank said...

muidugi armastasid. armastust on ju mitut sorti.
aga kõige lähemalt suudlusele olid nad x-filesi pikas filmis (hea müügiargument), kus huuled teineteisele juba lähenesid, ent viimasel hetkel nõelas mulderit mesilane, mis polnud muidugi tavaline mesilane vaid geneetiliselt modifitseeritud vms mesilane, ja mulderil läks väga halvasti - oleks selle kätte peaaegu surnud. eks siin ole vist oma sümbolism - tahtsid üle piiri minna ja keelatud vilja maitsta, selle eest ka kohe karm karistus :)

10:44 AM

 
Blogger ww we w said...

mbt shoes
vans outlet
nmd
yeezys
cheap nfl jerseys china
hermes handbags
red bottom shoes for women
air max
jordan 4
yeezy boost

6:18 AM

 

Post a Comment

<< Home