Thursday, June 08, 2006

04 ohutu võimaluse paratamatu üleolek [poolik]

Sel teravhämarasse õhustikku ja rahututesse rahvamassidesse uppunud õhtupoolikul ajab Isac Grey end juba kuuendat korda poriselt asfaldilt püsti. Ta peab seda tegema kiiresti, sest iga järgmine moment, iga viivitatud sekund võib teda uuesti pikali paisata. Need tänavad ei halasta iialgi – väiksemgi hilinenud instinkt või refleks maksab siin rängalt kätte. Grey teab, et siin pole kunagi ruumi – pole kunagi aega.
Neli sekundit tagasi tahkestas linn tema ümber uuesti inimesed. Eriline tunnetus, mis lubas tal haarata hoonete piirjooni ja objektide paigutust, haihtus äkitselt õhku ja asendus rämeda löögiga kuklasse. Kellegi kollane spordikott polnud oma ettemääratud trajektoori muutnud, kontakt selle sisse peitunud tahke ja raske esemega niitis Grey ilma igasuguse vastupanuta jalust maha. Ta prantsatas vaikides põlvili ja saadud valuaisting halvas reageemisvõime veel üheks momendiks, mille vältel jõudis järjekordne spektraalne tundmatu temast üle kõndida.
Nüüd on ta püsti ja liigub rahvamassiga samas tempos. See on sellel tänaval ühest kohast teise jõudmiseks ainus ohutu võimalus; võimalus, mille paratamatut üleolekut ta peab mõneks loetud momendiks tunnistama. Ta on tahkestunud, ja järjekordne katse tungida linna fluidaalsesse olemusse on läbi kukkunud. Eksimused tulevad siin kergelt ja lähevad alati väga kalliks maksma.
Grey teadvustab seda. Tema põlvekedred on põrutada saanud, varvastest on paar korda millegagi üle sõidetud, üks seljalülidest tuikab teatud asendis teravalt valutada. Südames neab ta neid kannatusi – miski ei õigusta nii jõhkrat käitumist inimese kallal, olenemata tema soovimatusest sobituda – aga ta surub need kannatused sellegipoolest maha. Ta ohkab ja sellesse ohkesse väänduvad heeliksina kokku rahu ja väljapääsmatu raev. Grey teab: tal on oma eesmärk – mingi seisund, mingi häguselt tajutav lõppsiht – ent tal pole seda enam millegagi võrrelda.

Selles pealesurutud kindlustundes meenuvad talle mõned varasemad eesmärgid, kuid need on liiga kauged, liiga hägused et neile tähendust või tähtsust omistada. Läbipaistev hall naisevaim, mis Greyle ikka ja jälle kõrgel hoonete vahel viirastub, on talle midagi linna hinge sarnast, ainus irratsionaalsuse ja algimpulsi avaldumisvorm selles meeletus loogikavoos, kus loodust asendab kultuur – too teine loodus. Ja ometi tundub ka see üleloomulik karnevalikummitus mõnikord mingit moodi ratsionaalsena, justkui oleks tegu linna enese igatsusliku karjatusega kaotatud asjade seisu järele. Haarata see vaim oma tunnetuskeskmesse ja lasta sel ennast absoluudini läbistada – see on ainus asi, millest Grey praegu tõeliselt hoolib.
Grey teab linna kohta kõike peale tema nime, selle kõige mõttetuma tähistaja. Ta teab kõiki tänavaid, nende paiknemist, nende miljöölist ilmet; kõiki maju, asutusi, puiesteid, parke, väljakuid, otse- ja põgenemisteid; ta teab kõiki turismiobjekte, ehkki eelistab neid mitte tähele panna. Ta tunnetab erinevate kohtade liiklusvoogusid ja liiklustihedust. Ta tunnetab, kuidas teatud konkreetsetel inimestel on tendents olla teatud aegadel teatud kohtades ja kuidas mingid kindlad ehitised muudavad teatud aja jooksul teatud viisil oma kuju. Ta on peaaegu absoluutselt teadlik kõikidest ruumilistest muutustest selles linnas, ilma et peaks olema nende vahetuks tunnistajaks.
Kuid ainus asi, ainus konstant, mis ei lase end lõpuni haarata, on see hallikas õhku tahkunud tont. Tema muutumist ei saa haarata, sest ta ei muutu kunagi, ja selle tõdemusega on Grey nii mõnegi korra käpuli käinud.
Aga ta on otsustanud sihikindlalt edasi proovida, sest ta ei suuda uskuda, et siin linnas saab eksisteerida miski, mis ei allu tunnetuslikkuse kompivale kontrollile. Ja veel enam – ta ei suuda uskuda, et see mittemõistuspärane asi on ainus, mis kunagi ei muutu. Ta võtab seda kõike kui võitlust, milles on lõputu hulk ajutisi tagasilööke. Ta võitleb linnaga, ja linn võitleb vastu.

Mõnikord, kui Grey sukeldub millegi juhusliku ajel oma otsingutesse liiga sügavale sisse, murrab ta läbi ühte teise kohta, mingisse ebatavalisse, harilikult tajumatusse maailma, kus kõik kontuurid on selgepiirilised ja iga objekti tähenduses segustub häirimatult ja üheseltmõistetavalt nii idee kui funktsioon. Ta teab, et see maailm on igas inimeses olemas, ent vähesed jõuavad selleni, sest see on liiga põhimine, liiga olemas, et sellesse ilma äärmise pingutuseta kohale jõuda.
Ta istub lennukis, mis on just käivitanud oma reaktiivid, et atmosfääri kõrgematesse kihtidesse söösta. Lennukis on viisteist kohta, millest enamik on alati tühjad; seal on ainult paar kolm perifeerset reisjat, kellega ta kunagi ei räägi, kes on samavõrra üksinda kui tema ning kes haihtuvad, kui neile otsepilk visata. Ta teab juba varasemast üksindust, mille see taevassesööst tekitab, ja see üksindus on absoluutne, põhimine - see on puuduolek, millele on rajatud tema sisemine kese.
Kui lennuk on jõudnud kõige kõrgema kandva atmosfäärikihi peale, lülitab ta mootorid läbistava jõnksatusega välja. Edasi toimub ainult hõljumine, vaikne staatika kümme tuhat kilomeetrit tunnis. Grey lihtsalt hõljub seal ja see on saanud talle laiemate asjade võrdkujuks.
Nagu oleks tema sama suur kui see maailm – too teine – millele ta alla vaatab.
Kui lennuk on langenud piisavalt madalale, et tihedamad atmosfäärikihid selle hõljuvat kulgu oluliselt takistama hakkavad, lülituvad mootorid uuesti sisse ja tulistavad kroomjashalli sujuvterava kere uuesti tagasi üles.

Aga praegu on ta siin, sel tänaval, väga kaugel tollest teisest kohast, kus ta end ainsana õigesti minana tunneb. Kõrghoonete peegelklaasid toovad tagasi kujutisi sadadest möödavilksatavatest identiteetidest. Üks neist, nüüdseks kõikidest teistest eristamatu, paistab endale olevat Isac Grey. Saanud hetkeks tahtmatult osakeseks sellest korallrahu meenutavast inimvoost, heidab ta endale liikumise pealt kiire pilgu. Tema riided – helebeež mantel, sinised Lee teksased, suvaline valge triiksärk ja mustvalged Avanti tennised – paistavad kohatult märgade ja poristena. Aeg on jälle kord loobuda ja neid vahetama minna.
Grey keerab ümber nurga ning jätab rahu endast maha.

8 Comments:

Blogger elinak said...

rahu ei mahu.
asjad ümbritsevad meid kandiliselt ja kaledalt.

11:24 AM

 
Anonymous Anonymous said...

World Of Warcraft gold for cheap
wow power leveling,
wow gold,
wow gold,
wow power leveling,
wow power leveling,
world of warcraft power leveling,
wow power leveling,
cheap wow gold,
cheap wow gold,
maternity clothes,
wedding dresses,
jewelry store,
wow gold,
world of warcraft power leveling
World Of Warcraft gold,
ffxi gil,
wow account,
world of warcraft power leveling,
buy wow gold,
wow gold,
Cheap WoW Gold,
wow gold,
Cheap WoW Gold,
wow power leveling
world of warcraft gold,
wow gold,
evening gowns,
wedding gowns,
prom gowns,
bridal gowns,
oil purifier,
wedding dresses,
World Of Warcraft gold
wow gold,
wow gold,
wow gold,
wow gold,
wow power level,
wow power level,
wow power level,
wow power level,
wow gold,
wow gold,
wow gold,
wow po,
wow or,
wow po,
world of warcraft gold,
cheap world of warcraft gold,
warcraft gold,
world of warcraft gold,
cheap world of warcraft gold,
warcraft gold,buy cheap World Of Warcraft gold
Maple Story mesos,
MapleStory mesos,
ms mesos,
mesos,
SilkRoad Gold,
SRO Gold,
SilkRoad Online Gold,
eq2 plat,
eq2 gold,
eq2 Platinum,
EverQuest 2 Platinum,
EverQuest 2 gold,
EverQuest 2 plat,
lotro gold,
lotr gold,
Lord of the Rings online Gold,
wow powerleveling,
wow powerleveling,
wow powerleveling,
wow powerleveling,world of warcraft power leveling
ffxi gil,ffxi gil,ffxi gil,ffxi gil,final fantasy xi gil,final fantasy xi gil,final fantasy xi gil,final fantasy xi gil,world of warcraft gold,cheap world of warcraft gold,warcraft gold,world of warcraft gold,cheap world of warcraft gold,warcraft gold,guildwars gold,guildwars gold,guild wars gold,guild wars gold,lotro gold,lotro gold,lotr gold,lotr gold,maplestory mesos,maplestory mesos,maplestory mesos,maplestory mesos, maple story mesos,maple story mesos,maple story mesos,maple story mesos,
t3y6i7ro

10:36 PM

 
Blogger oakleyses said...

michael kors outlet online, christian louboutin, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, oakley sunglasses, ray ban sunglasses, michael kors outlet, michael kors outlet online, replica watches, michael kors outlet online, polo ralph lauren outlet online, ray ban sunglasses, ugg boots, tory burch outlet, longchamp outlet, louis vuitton outlet, nike outlet, oakley sunglasses, louis vuitton outlet, burberry outlet, tiffany jewelry, longchamp outlet, jordan shoes, louis vuitton, uggs on sale, louis vuitton outlet, chanel handbags, kate spade outlet, uggs outlet, polo outlet, gucci handbags, uggs outlet, nike free, nike air max, prada handbags, christian louboutin uk, michael kors outlet online, burberry handbags, louis vuitton, nike air max, oakley sunglasses wholesale, longchamp outlet, michael kors outlet, tiffany and co, cheap oakley sunglasses, replica watches, prada outlet

2:06 AM

 
Blogger oakleyses said...

coach purses, polo lacoste, hogan outlet, michael kors outlet, jordan pas cher, coach outlet, nike roshe, nike roshe run uk, sac hermes, michael kors, true religion outlet, louboutin pas cher, lululemon canada, air max, coach outlet store online, north face uk, nike air max, michael kors pas cher, true religion jeans, polo ralph lauren, converse pas cher, sac longchamp pas cher, vans pas cher, abercrombie and fitch uk, nike free uk, oakley pas cher, ray ban pas cher, nike blazer pas cher, nike air max uk, ray ban uk, replica handbags, sac vanessa bruno, guess pas cher, timberland pas cher, nike air force, north face, true religion outlet, kate spade, longchamp pas cher, ralph lauren uk, nike tn, new balance, hollister uk, burberry pas cher, true religion outlet, nike air max uk, michael kors, mulberry uk, hollister pas cher, nike free run

2:08 AM

 
Blogger oakleyses said...

north face outlet, p90x workout, north face outlet, longchamp uk, hollister clothing, nike huaraches, louboutin, insanity workout, babyliss, nike trainers uk, oakley, timberland boots, s6 case, soccer jerseys, hermes belt, nfl jerseys, iphone 5s cases, ipad cases, herve leger, mont blanc pens, beats by dre, valentino shoes, iphone 6s plus cases, lululemon, iphone 6s cases, baseball bats, instyler, ghd hair, bottega veneta, nike air max, jimmy choo outlet, vans outlet, nike roshe run, iphone 6 cases, reebok outlet, chi flat iron, giuseppe zanotti outlet, iphone 6 plus cases, asics running shoes, wedding dresses, hollister, mac cosmetics, abercrombie and fitch, ralph lauren, mcm handbags, soccer shoes, iphone cases, new balance shoes, celine handbags, ferragamo shoes

2:09 AM

 
Blogger oakleyses said...

vans, moncler, louis vuitton, ugg,uggs,uggs canada, ugg uk, replica watches, louis vuitton, hollister, lancel, thomas sabo, canada goose outlet, moncler uk, coach outlet, karen millen uk, juicy couture outlet, canada goose outlet, canada goose outlet, canada goose, canada goose, links of london, converse, canada goose jackets, pandora jewelry, swarovski, barbour uk, juicy couture outlet, moncler outlet, ugg,ugg australia,ugg italia, nike air max, swarovski crystal, moncler, louis vuitton, louis vuitton, pandora uk, marc jacobs, doudoune moncler, gucci, ray ban, canada goose, pandora jewelry, hollister, wedding dresses, montre pas cher, moncler, pandora charms, doke gabbana, toms shoes, supra shoes, canada goose uk, barbour, louis vuitton, moncler outlet, ugg

2:10 AM

 
Blogger Yaro Gabriel said...

www0612
burberry outlet
coach handbags
kd 10 elite
kevin durant shoes
malone souliers
air jordan release dates
undefeated clothing
longchamp handbags
manchester united jersey
air huarache

1:57 AM

 
Blogger Fghkfhk Dfgaert said...

qzz0628
air max 90
michael kors handbags
converse shoes
adidas outlet
true religion jeans
coach outlet
canada goose jackets
ugg boots
canada goose jackets
burberry outlet

3:08 AM

 

Post a Comment

<< Home